Amerikai professzor: Igen, az USA immár Európa ellensége
Ám ha Amerika immár ellenség, akkor az európai vezetőknek többé nem kell törődniük azzal, hogy tetszik-e Uncle Samnek, amit csinálnak – fejti ki Stephen Walt.
Ám ha Amerika immár ellenség, akkor az európai vezetőknek többé nem kell törődniük azzal, hogy tetszik-e Uncle Samnek, amit csinálnak – fejti ki Stephen Walt.
A neves bolgár politológus és Stephen Holmes, a New York-i Egyetem tanára szerint az orosz elnök azért vágott bele a katonai hadműveletbe, mert rohamosan csökken országa lélekszáma. A szerzők szerint nem véletlen, hogy a támadó egységek annyi gyereket hurcoltak el Ukrajnából.
A lap cikkében megszólaló szlovák értelmiségi szerint abszolút döntő volt a végeredmény szempontjából, hogy Orbán mozgósította a dél-szlovákiai magyarokat.
Megindította újabb rágalomhadjáratát a magyar származású amerikai befektető, Soros György ellen a magyar miniszterelnök a júniusi EP-választás előtt, mert úgy döntött, hogy ez a kártya újból szavazatokat hozhat neki, és Európa jobban tenné, ha felkészül erre – írja Caroline de Gruyter holland újságíró, az amerikai külpolitikai szaklap rendszeres szerzője.
Robert Fico politikai stratégiája sok tekintetben hasonlít Orbán Viktoréra és Jaroslav Kaczynskiéra, ám számos ponton eltér azokétól: a Nyugatot például nem tette meg kedvenc célpontjává, sőt inkább lojális maradt az EU-hoz és a NATO-hoz, Oroszországhoz fűződő viszonya összetettebb Orbánénál, írja Dariusz Kalan az amerikai lapban.
Az, hogy az izraeli kormány képtelen volt felderíteni, illetve megakadályozni az akciót, a kormányfő politikai pályafutásának a végét jelentheti, írja a Foreign Policyben. Hozzáteszi: kudarcot vallott az amerikai politika is az izraeli-palesztin viszályban.
Orbánnak cserébe mindössze az a kívánsága, hogy a svédek járuljanak "kézcsókra" a színe elé, írja a lap. A törökök álláspont a Foreign Policy szerint továbbra sem egyértelmű.
Milyen célt szolgálnak az autokrata rendszerek jelképes építészeti alkotásai, és mit kezdjen azokkal a társadalom, ha ezek a rendszerek és vezetők már nem lesznek, erről írt Jan-Werner Müller, a Princetoni Egyetem politológia tanára.
A magyar miniszterelnök mintaként szolgál az amerikai jobboldalon, írja a lap cikkét jegyző Ana Luiza Albuquerque, a Folha de Sao Paulo nevű brazil lap szerkesztője, aki megszólaltja Rod Dreher újságírót is. Szerinte Orbán az amerikai konzervatív körökben olyan, mint "valami rocksztár".
Moszkva kapcsán soha nem fújt egy követ a két vezetés, ám most teljesen mást hangoztatnak az európai integráció kapcsán. De ettől még a végső céljaik nagyjából egybeesnek. Lapszemle.
Ha a Nyugat azt hiszi, hogy az ellentéteket továbbra is kezelni lehet pénzzel, akkor keserű csalódás éri – írja az Európai Néppárt agytrösztjének vezető kutatója.
A prágai szerző szerint Orbán Viktor szélsőséges ikonná, az illiberális blokk élharcosává lépett elő. Lapszemle.
Ha Brüsszel és Washington továbbra is eltűrné az Orbán-rendszer kétkulacsos politikáját, és azt, hogy az uniós milliárdokat oligarchák rakják zsebre, az a tehetetlenség netovábbja lenne, írja a lap elemzése.
Az ukrajnai háború továbbra is kulcstéma a magyar választás előtt. Orbán Viktor manipulációi miatt Magyarország csak még jobban magára marad a világban. Nehéz megjósolni a magyarországi választás eredményét. A hvg360 nemzetközi lapszemléje.
A magyar kormányfő 12 éven át az orosz elnök szekértolójának számított, de most megingott. Mondjuk, ezzel együtt mindig is politikai kaméleon volt, hiszen antikommunistaként indult, jelenleg viszont a világ illiberális ikonjaként tündököl, és a kettő között több bőrt is levedlett magáról. Az orosz invázió azonban váratlanul érte, ezért különleges csavarokra kényszerül. Így foglalja össze a magyar vezetőről kiállított véleményét Amanda Coakley, aki több külföldi orgánumot is tudósít Bécsből.
Daniel Baer szerint a magyar miniszterelnök legutóbbi lépései egy utolsó napjait hivatalban töltő politikust jellemeznek, Orbán egy iskolai kötözködő gúnyrajzaként végezheti. Hozzátette: az Egyesült Államok képes nyomást gyakorolni a korrupt magyar kormányra, hogyha akar.
Ami a tengerentúlon történik, az világszerte megszabja a demokrácia jövőjét – mutat rá Larry Diamond politikai elemző a Foreign Affairs-ben.
A világ száz legbefolyásosabb globális gondolkodója közé választotta a Foreign Policy 2019-ben Carlo Rovelli olasz elméleti fizikust, a hurok-kvantumgravitációs elmélet egyik megalkotóját. Magyarul nemrég megjelent könyve kapcsán beszélgettünk vele.