Amerikai professzor: Igen, az USA immár Európa ellensége
Ám ha Amerika immár ellenség, akkor az európai vezetőknek többé nem kell törődniük azzal, hogy tetszik-e Uncle Samnek, amit csinálnak – fejti ki Stephen Walt.
Ám ha Amerika immár ellenség, akkor az európai vezetőknek többé nem kell törődniük azzal, hogy tetszik-e Uncle Samnek, amit csinálnak – fejti ki Stephen Walt.
A neves bolgár politológus és Stephen Holmes, a New York-i Egyetem tanára szerint az orosz elnök azért vágott bele a katonai hadműveletbe, mert rohamosan csökken országa lélekszáma. A szerzők szerint nem véletlen, hogy a támadó egységek annyi gyereket hurcoltak el Ukrajnából.
A lap cikkében megszólaló szlovák értelmiségi szerint abszolút döntő volt a végeredmény szempontjából, hogy Orbán mozgósította a dél-szlovákiai magyarokat.
Megindította újabb rágalomhadjáratát a magyar származású amerikai befektető, Soros György ellen a magyar miniszterelnök a júniusi EP-választás előtt, mert úgy döntött, hogy ez a kártya újból szavazatokat hozhat neki, és Európa jobban tenné, ha felkészül erre – írja Caroline de Gruyter holland újságíró, az amerikai külpolitikai szaklap rendszeres szerzője.
Robert Fico politikai stratégiája sok tekintetben hasonlít Orbán Viktoréra és Jaroslav Kaczynskiéra, ám számos ponton eltér azokétól: a Nyugatot például nem tette meg kedvenc célpontjává, sőt inkább lojális maradt az EU-hoz és a NATO-hoz, Oroszországhoz fűződő viszonya összetettebb Orbánénál, írja Dariusz Kalan az amerikai lapban.
Orbánnak cserébe mindössze az a kívánsága, hogy a svédek járuljanak "kézcsókra" a színe elé, írja a lap. A törökök álláspont a Foreign Policy szerint továbbra sem egyértelmű.
Milyen célt szolgálnak az autokrata rendszerek jelképes építészeti alkotásai, és mit kezdjen azokkal a társadalom, ha ezek a rendszerek és vezetők már nem lesznek, erről írt Jan-Werner Müller, a Princetoni Egyetem politológia tanára.
Moszkva kapcsán soha nem fújt egy követ a két vezetés, ám most teljesen mást hangoztatnak az európai integráció kapcsán. De ettől még a végső céljaik nagyjából egybeesnek. Lapszemle.
A prágai szerző szerint Orbán Viktor szélsőséges ikonná, az illiberális blokk élharcosává lépett elő. Lapszemle.
Ha Brüsszel és Washington továbbra is eltűrné az Orbán-rendszer kétkulacsos politikáját, és azt, hogy az uniós milliárdokat oligarchák rakják zsebre, az a tehetetlenség netovábbja lenne, írja a lap elemzése.
Az ukrajnai háború továbbra is kulcstéma a magyar választás előtt. Orbán Viktor manipulációi miatt Magyarország csak még jobban magára marad a világban. Nehéz megjósolni a magyarországi választás eredményét. A hvg360 nemzetközi lapszemléje.
A magyar kormányfő 12 éven át az orosz elnök szekértolójának számított, de most megingott. Mondjuk, ezzel együtt mindig is politikai kaméleon volt, hiszen antikommunistaként indult, jelenleg viszont a világ illiberális ikonjaként tündököl, és a kettő között több bőrt is levedlett magáról. Az orosz invázió azonban váratlanul érte, ezért különleges csavarokra kényszerül. Így foglalja össze a magyar vezetőről kiállított véleményét Amanda Coakley, aki több külföldi orgánumot is tudósít Bécsből.
Daniel Baer szerint a magyar miniszterelnök legutóbbi lépései egy utolsó napjait hivatalban töltő politikust jellemeznek, Orbán egy iskolai kötözködő gúnyrajzaként végezheti. Hozzátette: az Egyesült Államok képes nyomást gyakorolni a korrupt magyar kormányra, hogyha akar.
Ami a tengerentúlon történik, az világszerte megszabja a demokrácia jövőjét – mutat rá Larry Diamond politikai elemző a Foreign Affairs-ben.